Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, no array or string given in /home/semme/domains/kakava.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Auto-portretai (selfies) socialiniuose tinkluose – tamsioji pusė

Daugelis žmonių konstruoja savo gyvenimo atspindį nuotraukomis, todėl socialinių tinklų svetainės tampa svarbiu kanalu, kuriame tas atspindys yra parodomas visuomenei. Naujųjų technologijų tobulėjimas suteikė galimybę paprastai ir greitai įamžinti kiekvieną žmogaus gyvenimo akimirką. Retas kuris įsivaizduoja savo kasdienybę be išmaniojo telefono ir jo funkcijos bet kuriuo paros laiku pasiekti socialinių tinklų svetaines. Fotografija tampa saviraiškos būdu, kurio pagalba siekiama atskleisti pagražintą savo gyvenimo pusę ir tapti „vartojamu“ ir populiariu, o auto-portretai (angl. selfies) yra geriausias tobulos tapatybės formavimo būdas.

 

©www.businessinsider.com

Naujasis „Aš“

Dažnai sutinkamas fotografinis fenomenas socialinių tinklų svetainėse yra auto-portretai (selfies). Šio tipo nuotraukos dažniausiai daromos mobiliuoju telefonu ir platinamos tokiose svetainėse kaip Facebook ar Instagram. Pasak Žiniasklaidos psichologijos tyrimų centro direktorės Bostone Pamelos Rutledge (Pamela Rutledge), auto-portretų fotografavimas  suteikia galimybę eksperimentuoti su vis kitokiomis savo tapatybėmis, o žmonėms tai patinka. ”Mes visi norime išbandyti naują įvaizdį ir įsivaizduoti, kaip jaustumėmės, jei taip atrodytume kasdien“ – teigia Rutledge. Publikuojamų auto-portretų skaičius socialinių tinklų svetainėse kasdien auga, nes šis fenomenas tampa savotiška mada. Naujausiuose tyrimuose skelbiama, kad Amerikoje paaugliai atskleidžia daug daugiau asmeninės informacijos nei bet kada anksčiau – net 91% paauglių publikuoja savo nuotraukas viešai internete.

 

©www.ballerstatus.com

Narcizų populiarumas

Kuo palankiau yra įvertinama žmogaus nuotrauka, tuo jis jaučiasi gražesnis – vartotojai pasitiki daugumos nuomone. Čia susiduriame su priklausomybės problema: žmonės, socialiniuose tinkluose gaunantys daug teigiamo atgalinio ryšio apie jų auto-portretus ir nuotraukas, stengiasi neprarasti savo populiarumo, taip dažnai atsiribodami nuo realaus gyvenimo ir įsigyvendami į  sukonstruotą savo paties personažą socialiniame tinkle. Todėl auto-portretų fotografavimas sulaukia vis daugiau kritikos dėl tuščio didžiavimosi savimi ir narcisizmo. Psichoterapeutas Aeronas Balickas (Aeron Balick), aiškina, kad mes turime aktyvią ir pasyvią tapatybes internete (Passive and Active online  identities) . Pasyvi tapatybė sutinkama tuomet, kai žmogus pats internete ieško informacijos apie save arba draugai publikuoja informacija apie tą žmogų – tai tokia tapatybė, kurios pats žmogus nekontroliuoja. Aktyvi tapatybė internete yra kontroliuojama tapatybė tokia kaip profilis Facebook socialiniame tinkle. Pasak daktaro Balicko, auto-portretas (selfie) yra aktyvios tapatybės internete išraiška, kai žmogus save fotografuodamas padaro daug kadrų, bet išsirenka labiausiai pavykusį ir patinkantį, taip kruopščiai formuodamas savo tobulą įvaizdį.

 

© www.elitedaily.com

©www.refinedguy.com

©www.refinedguy.com

Gyvenk kaip gyvena kitas

Taip pat publikuojami auto-portretai (selfies) gali skatinti vartotojų elgesio ir emocines problemas. Informacija, su kuria internete susiduria vaikai ir paaugliai, gali paveikti  savęs suvokimo formavimąsi. Naujausi tyrimai skelbia, kad paaugliai yra labiau linkę užsiimti pavojinga ir kenkiančia veikla, tokia kaip rūkymas ar alkoholio vartojimas, jei jie socialiniuose tinkluose publikuojamose nuotraukose mato žalinga veikla užsiimančius draugus. Įdomu, kad kitas panašus tyrimas atskleidė, jog suaugusieji taip pat į internete publikuojamą informaciją reaguoja emociškai ir jų elgesys bei sprendimai yra paveikiami socialiniuose tinkluose bendraujančių bendraamžių nuomonės. Kruopščiai socialiniuose tinkluose žmonių atrinkta publikuoti informacija apie juos pačius, to pačio tinklo draugus verčia jaustis menkesniais ir skatina juos keisti savo gyvenimo būdą, sekant jau patikrintu pavyzdžiu ir norint įgyti taip trokštamą populiarumą.

 

Parengė: Auksė Vabalaitė

Facebook komentarai:

1 comment to Auto-portretai (selfies) socialiniuose tinkluose – tamsioji pusė

  • Geras straipsnis! Tik selfiai lietuviškai rodos asmenukėmis dabar vadinami 😉 (ne kalbininkų išmislas, beje).

    Išties kaip tik dabartiniės mados reklamuoti gerąją savo pusę (ir slėpti blogąją) ar pomėgiai vertinti save pagal kitų žmonių anketas feisbuke (kurios kaip ir visada geriausioje šviesoje parodomos) paskatino straipsnį apie tai parašyti: [ http://debesyla.lt/kaip-atrasti-save/ ].

    Tai straipsnis apie tai kaip šiais laikais lengva pamiršti save ir pamiršti, jog aplinkiniai nėra idealūs žmonės būtent dėl selfių (asmenukių) įtakos. Kaip tik į temą, manyčiau 🙂

Mintys

Jei mokate, galite naudoti šiuos HTML tagus

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>