Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, no array or string given in /home/semme/domains/kakava.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

“Must see” kinas: A Clockwork Orange (Stanley Kubrick, 1971)

 

S. Kubrick‘o pavardė filmo afišose neretai tampa kokybės garantu. Kino genijumi vadinamas režisierius 1971-aisias metais ėmėsi kito genijaus (tiesa, literatūros srityje) A. Burgess‘o darbo. Taip didžiuosiuose ekranuose gimė  kontroversiškas „Prisukamas apelsinas“ – kritikuojamas, D. Britanijoje lig šiol uždraustas, bet vis dar žiūrimas ir drąsiai vadinamas šedevru.

1962-aisiais metais pasirodęs A. Burgess‘o romanas sukėlė sumaištį ir iškart atkreipė visuomenės dėmesį vien jau dėl neįprastos savo formos – knyga parašyta Burgess‘o sukurtu Nadsat dialektu, t.y. anglų ir rusų kalbų mišiniu. Vėliau romanas dėl daugybės smurto scenų buvo paskelbtas nerekomenduojamu skaityti mokyklose, o galiausiai visai uždraustas.

Filme S. Kubrick‘as mus nukelia į siurrealistinį paauglio Alex‘o (Malcolm McDowell) pasaulį – čia jis kiekvieną vakarą su savo droog‘ais (Warren Clarke, Michael Tarn, James Marcus) keliauja svaigintis narkotikais pagardintais moloko kokteiliais, o vėliau siautėti gatvėse – prievartavimai, beprasmis smurtas, ir galiausiai žmogžudystė. Visa tai tarsi didžiulis kontrastas lydi klasikinė muzika, ir ypač Alex‘o numylėtinio Bethoven‘o simfonijos.

Atsidūrus kalėjime Alex‘ui pasiūlomos dvi alternatyvos – kalėti arba gydytis nuo smurto. O tai iškelia ir šiandien labai aktualius klausimus – ar galima pakeisti žmogaus prigimtį? Ir kiek žmogui svarbi pasirinkimo laisvė?

 „Prisukamas apelsinas“ vis dar daro nemažą įtaką menui – aliuzijų į šį filmą galima rasti įvairių menininkų darbuose: apie droog‘us dainavo pats D. Bowie, Alex‘o ir jo draugų įvaizdį pasiskolino grupės „Blur“, „My Chemical Romance“, „Slipknot“, rokeriai „Adicts“ vieną savo albumų pavadino „Smart Alex“. Filmo įtaką juntama ir Lietuvos menininkų darbuose – O. Koršunovas spektakliui „Išvarymas“ taip pat panaudojo „Prisukamo apelsino“ detales.

Šiuo filmu galima baisėtis, galima jį kritikuoti ar žavėtis, bet pamatyti būtina. Tik kiekvienas iš mūsų gali nuspręsti, ar tai draustinas ultra-violence kūrinys, ar genialus šiandieninės realybės atspindys.

Facebook komentarai:

Mintys

Jei mokate, galite naudoti šiuos HTML tagus

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>