Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, no array or string given in /home/semme/domains/kakava.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Savaitės fotografas – Algimantas Kunčius

Šis menininkas įrodė, kad reportažiškumas gali tapti nepaprastai turtinga ir dinamiška meninės išraiškos priemone. Jo fotografijos emocionalios, išsiskiria filosofiniu požiūriu į kasdienybės reiškinius, raiškia faktūra  Algimantas Kunčius – preciziškos fotografijos meistras, ypatingą dėmesį skiriantis idealiai kompozicijai, artimų ir tolimų planų dermei, subtiliai tonų gradacijai, rafinuotam apšvietimui, tinkamai akimirkai ir techniniam tobulumui.

„Susitikimai" ©Algimantas Kunčius

„Geroje fotografijoje gali būti tik tai, kas prieinama vien fotografijai. Ir niekas nesuteikia tokių galimybių betarpiškai suartėti su pasauliu kaip fotografija. Tas santykis su natūra gali būti labai įvairus – galima ieškoti plastinės išraiškos kontrastuose, galima eiti prie natūros su išankstine savo idėja ir pagal ją pačiam organizuoti tai, kas turi patekti į objektyvą. Tačiau natūra – gyvenimas be galo komplikuotas, jame daugybė užslėptų santykių, net atsitiktinumuose egzistuoja dideli dėsningumai. Juos reikia atrasti. Ir tai galima padaryti tik nuolat stebint, įtemptai mąstant, aktyviai ir kryptingai vertinant. Stebėti tai nereiškia ieškoti stulbinančių, nepaprastų situacijų, o matyti ir jausti paprastą gyvenimo vyksmą ir atrasti jame tas akimirkas, kurios atidengia jo gelmes. Todėl per maža savyje nešiotis vieną vienintelę idėją, stengiantis ją tuojau pat įgyvendinti“.

„Susitikimai" ©Algimantas Kunčius

A. Kunčiui nebūdingas perdėtas dramatizmas, ypatingos formos ar kompozicijos ieškojimas, netaikomi proporcijų iškraipymai ( plačiakampio objektyvo efektas), nesistengiama ieškoti atsitiktinių akimirkų. Jis parodė, kokia išraiškinga yra paties gyvenimo forma – tai pastebi ne kiekvienas. Nors šio fotografo kelias susijęs su spauda, o jo didieji ciklai („Susitikimai“, „Sekmadieniai“) išaugo iš žurnalistinių reportažų, komandiruočių, kelių po kaimus ir miestelius, jo darbuose tarsi nutrinama riba tarp žurnalinės, reportažinės ir meninės nuotraukos.

 

„Sekmadieniai" ©Algimantas Kunčius

„Sekmadieniai" ©Algimantas Kunčius

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menininkas A. Kunčius išbandė ir gana artimą fotografijai sritį – filmavimą. Pradėjęs dirbti fotoreporteriu savaitraštyje „Literatūra ir menas“, Kunčius fotografuodavo filharmonijoje. “Buvo sudėtinga – kažką įdomaus pamatydavai, o tuometiniai fotoaparatai taip „traktoriškai“ dirbdavo, kad kiekvienas spragtelėjimas virsdavo baisiu triukšmu. Fotografuodavau per pertraukas ir po pasirodymų, o jų metu visad stebėdavau žmones – kaip jie žiūri, kaip klauso. Man tada užeidavo toks noras filmuoti! Muzika ir žmonių veidai – nuostabus dalykas. Atrandi tokį antropologinį, fizionominį, jausminį, psichologinį ir visokį kitokį atlasą…”

 

„Palanga" ©Algimantas Kunčius

„Palanga" ©Algimantas Kunčius

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prasidėjo viskas nekaltai, nuo tokio paprasto, buitinio pašnekesio su geografu Česlovu Kudaba. 1978-1979 m. tapytojas Antanas Gudaitis gavo užsakymą nutapyti jo portretą, o Algimantas Kunčius vežė juos abu į Strėvą. “Kudaba tada manęs ir paklausė, ar nebandžiau filmuoti – čia gi taip paprasta. Sako „pabandyk“, atnešė man nedidelę 8 mm. kino kamerytę – ir ar pabandžiau. Bet prieš tai dar buvo Jonas Mekas. 1977 m. jis buvo atvažiavęs į Lietuvą, čia vyko susitikimai, peržiūros, susipažinom.Supratau, kad galima filmuoti be ypatingo pasiruošimo, kad ši veikla neįpareigoja kažkuom tapti, kad kino kamera gali filmuoti taip, kaip rašai į dienyną, dienoraščius”.

Jūsų dėmesiui Antano Gudaičio jubiliejinei parodai “Išsilaisvinimas” sukurtas filmas.
Panaudota 1979-1981 m. Algimanto Kunčiaus filmuota medžiaga ir Belos Bartoko muzika.

Antanas Gudaitis. Prisiminimų tiltais from Ignas on Vimeo.

 

„Palanga" ©Algimantas Kunčius

Norintys artimiau susipažinti su Algimanto Kunčiaus asmenybe, interviu su šiuo menininku galite paskaityti čia

Parengė: Auksė Vabalaitė
Šaltiniai: T. Kuzmina, J. Kuzminas “Lietuvių fotografijos mokykla” 2009

Facebook komentarai:

Mintys

Jei mokate, galite naudoti šiuos HTML tagus

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>