Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, no array or string given in /home/semme/domains/kakava.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Savaitės fotografas – Jan Bulhak

Jan Bulhak – žymiausias XX-ojo amžiaus pirmosios pusės Vilniaus fotografas, gimęs 1878 m. vidutinių bajorų šeimoje. Iš pradžių skaityti, rašyti, prancūzų kalbos bei skambinti pianinu buvo mokomas namie. Vėliau, tėvų sprendimu, tęsė mokslus Vilniaus berniukų gimnazijoje. Tačiau Vilnius jam pasirodė niūrus ir pilkas miestas, tad 1897 m. Janas išvyko į Krokuvą, kur Jogailos universitete studijavo literatūrą ir istoriją. Mokslų nebaigė ir grįžo į gimtuosius kraštus.

Fotografuoti Bulhak‘as pradėjo 1905 m. Ir tai daugiausia buvo žmonos portretai. Noras įamžinti gimtųjų vietų kraštovaizdžius, nykstančius dvarus, skatino labiau domėtis fotografija. Todėl 1908 m. jis įsirengė fotostudiją ir fotolaboratoriją. Pirmieji bandymai buvo labai nesėkmingi, tačiau Bulhakas skaitė daug knygų, žurnalų, pažindinosi su užsienio fotografais. Ir jau 1909 m. Briuselyje vykusioje parodoje pirmą kartą eksponavo savo darbus.

Anot fotografo, lemtingas įvykis buvo pažintis su Vilniuje gyvenusiu dailininku Ferdynand Ruszczyc, kuris buvo tikras Vilniaus gerbėjas. Bulhakas iš naujo pamilo šį miestą. Pasikeitė jo požiūris į Vilnių, jo grožį, istoriją ir architektūrą. Janas pradėjo dirbti miesto fotografu, buvo jo gyvenimo dalyvis bei liudininkas – fiksavo istorinius ir kultūrinius įvykius, fotografavo istorines asmenybes bei paprastus vilniečius, šventes, architektūros paminklus.

Labai gaila, tačiau po 1944 m Vilniaus bombardavimo fotografo studija sudegė, kartu buvo sunaikinta ir labai didelė dalis negatyvų. Po Antrojo Pasaulinio karo Bulhakas grįžo į Lenkiją ir gyveno Varšuvoje, kur fotografavo pokario miestą. Fotografas parašė nemažai knygų apie fotografavimo meną bei techniką. Mirė staiga 1950 m.

Facebook komentarai:

Mintys

Jei mokate, galite naudoti šiuos HTML tagus

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>